Bułeczki idealnie nadające się do pysznych kanapek, burgerów lub zapiekanek, postępowanie bardzo podobne jak w przypadku niskowęglowodanowego chlebka.
Do przygotowania bułek potrzebujemy:
- Mieszanka MK Gold Bread Mix 200g
- 1 jajko
- 20g masła
- 1 płaska łyżeczka miodu/cukru/inuliny – 5g (będą stanowić pożywkę dla drożdży)
- 1 płaska łyżeczka drożdży suchych/instant – 5g (opcjonalnie można użyć drożdży świeżych w ilości 15-20g)
- Woda 200g
- Przygotowujemy zaczyn z wody (max 40⁰C), cukru/miodu/inuliny oraz drożdży. Zaczyn jest gotowy w momencie, kiedy widać bąbelki powietrza, piankę, a jeżeli się go zamiesza- gazowanie.
- Do miski należy wsypać odważone 200g mieszanki, dodać masło, jajko i na końcu zaczyn drożdżowy.
- Wszystko dokładnie mieszamy ręcznie, mikserem planetarnym z końcówką typu hak lub mikserem ręcznym ze spiralnymi końcówkami aż do momentu kiedy ciasto nie przykleja się do rąk. Po wyrobieniu zostawiamy ciasto na około 5 min, dzięki temu będzie bardziej sprężyste.
- Ciasto formujemy w kształt kulisty (nie przygniatamy). Wielkość bułek uzależniona od tego, do czego je użyjemy. Rekomendujemy wagę przed pieczeniem około 60-70g, a w przypadku bułki do burgerów, gdzie bułka musi być większa polecamy wagę przed pieczeniem około 80-90g.
- Uformowane bułeczki układamy na papierze do pieczenia w odstępach co najmniej 5-10cm i zostawiamy pod ściereczką, w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na około 1,5-2h. Po tym czasie można naciąć bułki ostrym nożem lub żyletką (ważne żeby ich nie dociskać), żeby uzyskać bardziej efektowny wygląd gotowego wyrobu.
- Pieczenie w temperaturze 170-180⁰C z termoobiegiem lub grzaniem góra+dół przez około 30min. Oba programy bez dodatkowych grzałek.
- Z jednej porcji mieszanki 200g wychodzi około 6-10 bułek w zależności od ich gramatury.
- Gotowe bułki po wystudzeniu przechowujemy w lodówce, zawinięte w folię lub w plastikowym pojemniku, dzięki temu będą dłużej świeże, a przede wszystkim nie stracą na swoich walorach smakowych jak i konsystencji. W lodówce zalecamy przechowywać do tygodnia czasu. Można bez obaw je również zamrozić bez późniejszego uszczerbku na ich smaku i konsystencji!
Orientacyjna wartość odżywcza gotowego pieczywa:
Wartość energetyczna: 1071 kJ / 257 kcal
Tłuszcz: 12g
– w tym tłuszcze nasycone: 4,0g
Węglowodany: 3,9g
– w tym cukry: 1,8g
Białko: 29g
Sól: 0,87g
Błonnik: 9,7g
Dziś piekła bułeczki wyszły rewelacyjnie
Czy bulki tez wkladamy tak jak chleb do zimnego piekarnika i czas liczymy od nagrzania. Czy wkladamy juz do nagrzanego
Jak najbardziej tak! Wszystko tak samo 🙂
Zrobiłam dzisiaj z ciekawości, bo ciągle ten chleb tylko. Ja pieprzę ale mi wyrosły giganty! Robiłam po 65 gram. Są pyszne :)))
Rozumiem, że wartość odżywcza podana dla 100 gramów gotowej bułki, nie składników po wymieszaniu?
Tak – dla 100g wyrobu gotowego
Podobno nie ma głupich pytań, więc… Jak robi się zaczyn? Składniki się zalewa i je zostawia czy miesza i zostawia? Na ile je zostawić? Nigdy niestety mi nie wyszedł dlatego pytam, a Google też nie daje odpowiedzi ;(
Otóż przygotowanie zaczynu drożdżowego polega na rozpuszczeniu i wymieszaniu w wodzie drożdży wraz z cukrem/miodem
Woda powinna być po prostu ciepła – optymalnie 30 stopni celcjusza a maksymalnie 40
po wymieszaniu ostawiamy na ok 10minut
Prawidłowo przygotowany zaczyn powinien po niedługim czasie zacząć się pienić i słyszalne bąbelkować po jego zamieszaniu
W razie innych pytań służymy pomocą i radą 🙂
Tego szukałam! Idę działać 🙂
Nie przygotowujemy zaczynu z suchych drożdży, ten krok w przepisie jest zbędny
Prawda jednakże przygotowanie zaczynu umożliwia klientowi, który pierwszy raz ma styczność z wypiekami drożdżowymi sprawdzenie aktywności drożdży i wyeliminowanie sytuacji, w której okaże się jednak, że drożdże suche z marketu mogą być np. stare i mieć znacznie słabszą lub nawet zerową aktywność.
czy można użyć jakiegoś zamiennika cukru/ miodu? jestem cukrzykiem i zwykly cukier nie jest dla mnie dibra opcją …
Może być inulin. Przy ilości cukru z przepisu jego ilość w gotowym chlebie będzie tak niska że na pewno nie wpłynie na wzrost cukru we krwi.
Cukier służy jedynie za pożywkę dla drożdży które na drodze fermentacji podczas wyrastania ciasta w znacznym stopniu zostaną przez nie przerobione. Efektem tego ciasto będzie bardziej I szybciej spulchnione.
Nad pewno nie erytrytol ani ksylitol, maltiton gdyż te nie ulegają fermentacji.
Można również spróbować bez cukru dodając więcej drożdży niż przepisie. Drożdże suche czy też w kostce same w sobie zawierają pewne ilości cukru, które mogą być niekiedy wystarczajace aby Chlebek urósł. Jednakże na pewno nie wyrośnie idealnie.
Wartośc energetyczna gotowego pieczywa – czy to są wartości dla CAŁEGO wypieku (z 200 g mąki) czy dla 100 g upieczonych bułeczek?
Bułeczki przepyszne! Na ciepło są wspaniałe, takie tuż po wyjęciu z pieca. Dziękuję Wam za tę mąkę :*
Piekłam te bułki wiele razy są rewelacyjne, ja dodaję drożdże świeże bo lepiej i szybciej wyrastają.
Czy bułki można zostawić na nocne wyrastanie w lodówce? Chciałabym zjeść ciepłą bułeczkę na śniadanie 🙂
Niestety nie testowaliśmy takiego rozwiązania. Proponujemy spróbować i podzielić się z nami efektami 🙂
Czy zamiast drożdzowego zaczynu można użyć proszku do pieczenia? Jeśli tak, to ile?
nie zalecamy stosowania proszku do pieczenia gdyż ten nie powoduje takie wzrostu pieczywa jak drożdże
dodatkowo zastosowanie proszku powoduje, że ciasto jest znacznie trudniej wyrobić tj. proszek utrudnia doprowadzanie ciasta do momentu, kiedy przestaje się kleić do rąk/blatu
Die beste Brotbackmischung mit wenig Kohlenhydraten. Ich bin ein absoluter Fan und werde demnächst die Brötchen ausprobieren.
Danke für das tolle Produkt!