Każdy ją uwielbia, ciągnący się ser i chrupiące ciasto!
Dla osób szukających alternatywy dla spodu do pizzy jest sporo przepisów opierających się na serze lub na kalafiorze z serem. Owszem, są to smaczne opcje ale jednak nie przypominają standardowej pizzy, którą możemy zjeść w pizzerii.
Proponujemy rozwiązanie, dzięki któremu można przygotować ciasto tak jak w przypadku oryginału na cienkim lub grubszym spodzie.
Do przygotowania spodu do pizzy potrzebujemy:
- Mieszanka MK Gold Bread Mix 200g
- Oliwa z oliwek 40g
- Miód 5g
- Suche drożdże – 5g (ewentualnie można użyć drożdży świeżych w ilości 15-20g)
- Woda 220g
- Przygotowujemy zaczyn z wody (max 40⁰C) i miodu. Zaczyn jest gotowy w momencie, kiedy widać bąbelki powietrza, piankę, a jeżeli się go zamiesza- gazowanie.
- Do miski należy wsypać odważone 200g mieszanki, dodać oliwę, trochę soli i na końcu zaczyn drożdżowy.
- Wszystko dokładnie mieszamy ręcznie lub mikserem planetarnym z końcówką typu hak lub mikserem ze spiralnymi końcówkami aż do momentu kiedy ciasto nie przykleja się do rąk. Po wyrobieniu zostawiamy ciasto na około 5 min, dzięki temu będzie bardziej sprężyste.
- Kolejnym krokiem jest rozwałkowanie ciasta, z porcji możemy przygotować 2 pizze na cienkim cieście, lub jedną na grubszym cieście.
- W przypadku ciasta ciekiego musimy rozwałkować je na grubość około 2-3mm, nie zostawiamy ciasta do wyrośnięcia, tylko od razu smarujemy sosem pomidorowym i nakładamy ulubione dodatki, pieczemy w temperaturze 220⁰C góra/dół przez około 15min. Ciasto umieścić na pergaminie a potem na kratce (nie na płaskiej blaszce)
- W przypadku ciasta grubszego, rozwałkowujmy je na około 5-8mm i zostawiamy do wyrośnięcia na pergaminie, na kratce do pieczenia – czas wyrastania około 30min (jeżeli w piekarniku – termoobieg 45-50⁰C) do 1 godziny (temperatura pokojowa pod przykryciem). Następnie lekko podpiekamy ciasto w temperaturze 180⁰C przez około 10min.
- Nakładamy na ciasto wszystkie ulubione składniki i pieczemy kolejne 20min w temperaturze 220⁰C góra/dół.
Jedynie jaką wzmiankę należy wprowadzić to punkt 7 . Polecam 230 stopni grzałki góra dół 15 minut. Zdecydowanie w oryginalnym przepisie termoobieg robi wiór z pizzy xd
To prawda- zdecydowanie opcja góra-dół wystarczy i jest dobrze wypieczone. Do złudzenia przypomina klasyczną pizze- strzał w 10!
Witam. A ja polecam dodać do ciasta oregano i trochę je posolić.
Wspaniała pizza, nie odbiega od tradycyjnego odpowiednika! U mnie wyszły z tej porcji dwie okrągłe pizze, piekłam 10 minut, 250 stopni na najniższym poziomie piekarnika, w blaszce do pizzy (z dziurkami)
A czy po wyrobieniu zostawiałaś do wyrośnięcia?
w przypadku pizzy z cienkim ciastem – rozwałkować je na grubość około 2-3mm, nie zostawiamy ciasta do wyrośnięcia, tylko od razu smarujemy sosem pomidorowym i nakładamy ulubione dodatki
w przypadku pizzy na grubym cieście – rozwałkowujmy je na około 5-8mm i zostawiamy do wyrośnięcia na pergaminie, na kratce do pieczenia – czas wyrastania około 30min (jeżeli w piekarniku – termoobieg 45-50⁰C) do 1 godziny (temperatura pokojowa pod przykryciem). Następnie lekko podpiekamy ciasto w temperaturze 180⁰C przez około 10min.
Pizza wyszła wspaniała. Dziękuję za przepis!
Spod do pizzy mega. Dziękuję.
Mam jedno kluczowe pytanie. Jaki macie sposób na rozwałkowanie ciasta? wszystko mi się przykleja i do wałka i do blatu. Jedyne co udało mi się wypracować to mokre ręce i „rozgniatanie” dłonią co nie jest wygodne ani precyzyjne 🙂 w normalnym cieście z normalnej mąki można tej mąki użyć do posypania i samo ciasto wydaje mi się bardziej sprężyste i nieklejące, a tutaj z przepisu co. do grama zawsze ten sam problem. macie jakiś sposób?
Ciasto nie powinno się na tyle kleić aby przyklejało się do blatu – no chyba, że blat jak i wałek są drewniane to wtedy mogą się przyklejać.
Proponujemy przetestować między warstwami papieru do pieczenia oraz zmianę wałka za silikonowy 🙂
Ja rozwałkowałam je na stolnicy silikonowej…słoikiem 🙂
Najprostszy i bardzo skuteczny sposób to posmarowanie blatu/stolnicy oraz wałka niewielką ilością oleju. Rozwałkowuje się idealnie, nie przylepia się. Po rozwałkowaniu trzeba chwilkę poczekać (2-3 minuty), żeby ciasto „przyzwyczaiło się” do nowego kształtu i wtedy można je przenieśc na papier dopieczenia i kratkę. Troszkę się skurczy ale nieznacznie.
To lepszy sposób niż rozwałkowywanie ciasta między dwiema warstwami papieru. POLECAM!
Wspaniałe ciasto na pizze, jedyne co mogę polecić to zamiast miodu dać 1 łyżeczkę inuliny, inulina spełnia takie samo zadanie co cukier lub miód
spod mega, a jak przeliczyć makro ?
W celu takiego przeliczenia niezbędne byłoby policzenie makro całej przygotowanej pizzy ze wszystkimi dodatkami uwzględniajac również dodaną wodę i finalny po pieczeniu jej ubytek.
W celu łatwiejszego przeliczania specjalnie na etykiecie mieszanki podajemy wartość odżywczą suchego proszku.
Dlaczego nie zostawiamy ciasta do wyrośnięcia? Co się stanie jeżeli damy mu 2/3h do wyrośnięcia?
Gdyż wtedy ciasto aż za bardzo by wyrosło. Pizza smakowałaby jak chleb z dodatkami.
Super mieszanka, chyba najlepsza jaka kupilem i testowalem. Nie oszukujmy sie, nie jest to identycznie dobre jak prawdziwy chleb, czy prawdziwy wloski spod od pizzy, ale wiadomo, na Keto inaczej sie nie da, a ta mieszanka jest chyba najblizej „prawdziwej” na ile sie da 🙂
Moj jedyny problem to tego nie da sie rozwalkowac. Wszystko sie klei, a ciasto jest jak z gumy sprezyste i wraca do poprzedniego ksztaltu ciagle. Widze ze ktos tu proponuje walkowanie silikonowym walkiem, albo nawet sloikiem, sproboje ten patent nastepnym razem 😉
Ogolnie to bardzo dobry produkt i kupie wiecej.
Ani silikonowy wałek, ani taka stolnica nie są potrzebne. Wałkowanie między papierami to droga przez mękę, bo ciasto się kurczy, a papier marszczy. Po prostu posmaruj blat i wałek olejem – rozwałkowuje się idealnie i nic nie klei. Gdy już rozwałkujesz na pożądaną grubość, pozwól ciastu odpocząć przez 2 minuty – żeby się „przyzwyczaiło” do nowego kształtu – potem przenieś je na papier do pieczenie i razem z papierem na kratkę. Może się wtedy odrobinę skurczyć, ale naprawdę niewiele.
Pomysł mój, autorski, wymyślony pół godziny temu 🙂 Ciasto właśnie wyrasta w piecu 🙂
Dzień dobry,
Czy pizze wkładamy do nagrzanego piekarnika?
Pozdrawiam
Tak
Czy takie surowe ciasto można przechować w lodówce na następny dzień lub ewentualnie zamrozić? 🙂
Nie testowaliśmy. Jednakże samo ciasto schowane do lodówki przed wyrastaniem powinno być ok na następny dzień 🙂
czy zamiast drożdży można użyć proszku do pieczenia?
Niestety z proszkiem do pieczenia nie wyjdzie. Z reguły może on nawet spowodować, że ciasta nie uda się wyrobić.