Spód do pizzy – MK Gold Bread Mix

Spód do pizzy – MK Gold Bread Mix

Każdy ją uwielbia, ciągnący się ser i chrupiące ciasto!

Dla osób szukających alternatywy dla spodu do pizzy jest sporo przepisów opierających się na serze lub na kalafiorze z serem. Owszem, są to smaczne opcje ale jednak nie przypominają standardowej pizzy, którą możemy zjeść w pizzerii.

Proponujemy rozwiązanie, dzięki któremu można przygotować ciasto tak jak w przypadku oryginału na cienkim lub grubszym spodzie.

Do przygotowania spodu do pizzy potrzebujemy:

 • Mieszanka MK Gold Bread Mix 200g
 • Oliwa z oliwek 40g
 • Miód 5g
 • Suche drożdże – 5g (ewentualnie można użyć drożdży świeżych w ilości 15-20g)
 • Woda 220g

 

 1. Przygotowujemy zaczyn z wody (max 40⁰C) i miodu. Zaczyn jest gotowy w momencie, kiedy widać bąbelki powietrza, piankę, a jeżeli się go zamiesza- gazowanie.
 2. Do miski należy wsypać odważone 200g mieszanki, dodać oliwę, trochę soli i na końcu zaczyn drożdżowy.
 3. Wszystko dokładnie mieszamy ręcznie lub mikserem planetarnym z końcówką typu hak lub mikserem ze spiralnymi końcówkami  aż do momentu kiedy ciasto nie przykleja się do rąk. Po wyrobieniu zostawiamy ciasto na około 5 min, dzięki temu będzie bardziej sprężyste.
 4. Kolejnym krokiem jest rozwałkowanie ciasta, z porcji możemy przygotować 2 pizze na cienkim cieście, lub jedną na grubszym cieście.
 5. W przypadku ciasta ciekiego musimy rozwałkować je na grubość około 2-3mm, nie zostawiamy ciasta do wyrośnięcia, tylko od razu smarujemy sosem pomidorowym i nakładamy ulubione dodatki, pieczemy w temperaturze 220⁰C góra/dół przez około 15min. Ciasto umieścić na pergaminie a potem na kratce (nie na płaskiej blaszce)
 6. W przypadku ciasta grubszego, rozwałkowujmy je na około 5-8mm i zostawiamy do wyrośnięcia na pergaminie, na kratce do pieczenia – czas wyrastania około 30min (jeżeli w piekarniku – termoobieg 45-50⁰C) do 1 godziny (temperatura pokojowa pod przykryciem). Następnie lekko podpiekamy ciasto w temperaturze 180⁰C przez około 10min.
 7. Nakładamy na ciasto wszystkie ulubione składniki i pieczemy kolejne 20min w temperaturze 220⁰C góra/dół.

 

7 Responses to Spód do pizzy – MK Gold Bread Mix

 • Jedynie jaką wzmiankę należy wprowadzić to punkt 7 . Polecam 230 stopni grzałki góra dół 15 minut. Zdecydowanie w oryginalnym przepisie termoobieg robi wiór z pizzy xd

  • To prawda- zdecydowanie opcja góra-dół wystarczy i jest dobrze wypieczone. Do złudzenia przypomina klasyczną pizze- strzał w 10!

 • Witam. A ja polecam dodać do ciasta oregano i trochę je posolić.

 • Wspaniała pizza, nie odbiega od tradycyjnego odpowiednika! U mnie wyszły z tej porcji dwie okrągłe pizze, piekłam 10 minut, 250 stopni na najniższym poziomie piekarnika, w blaszce do pizzy (z dziurkami)

  • A czy po wyrobieniu zostawiałaś do wyrośnięcia?

   • w przypadku pizzy z cienkim ciastem – rozwałkować je na grubość około 2-3mm, nie zostawiamy ciasta do wyrośnięcia, tylko od razu smarujemy sosem pomidorowym i nakładamy ulubione dodatki

    w przypadku pizzy na grubym cieście – rozwałkowujmy je na około 5-8mm i zostawiamy do wyrośnięcia na pergaminie, na kratce do pieczenia – czas wyrastania około 30min (jeżeli w piekarniku – termoobieg 45-50⁰C) do 1 godziny (temperatura pokojowa pod przykryciem). Następnie lekko podpiekamy ciasto w temperaturze 180⁰C przez około 10min.

 • Pizza wyszła wspaniała. Dziękuję za przepis!